Emerytury pomostowe wracają. Prezydent podpisał ustawę
W uroczystości podpisania ustawy brali udział m.in. premier Mateusz Morawiecki, minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg, a także przewodniczący Solidarności Piotr Duda.
Emerytury pomostowe. Prezydent podpisał ustawę
– Każdy, kto kończy pracę, ma prawo pobierać godziwą emeryturę – powiedział w Pałacu Prezydenckim premier Mateusz Morawiecki, uczestniczący w uroczystości podpisania ustawy.
– Wydawałoby się, że do postulatów, o których wszyscy zapomnieli, nikt nie będzie wracał. Ale w naszej ojczyźnie działa związek zawodowy Solidarność, który o tych postulatach pamięta – powiedział przewodniczący Solidarności Piotr Duda.
Premier skomentował podpisanie ustawy w mediach społecznościowych. „To kolejna z obietnic naszego rządu, którą ekspresowo realizujemy i efekt porozumienia z NSSZ Solidarność z 7 czerwca br. Dopóki rządzimy – będziemy budować Polskę solidarną i bezpieczną dla wszystkich!” – napisał.
Emerytury pomostowe ze zmianami
Nowelizacja ustawy uchyla jeden z najbardziej kontrowersyjnych zapisów. Od wejścia w życie najnowszej wersji, którą podpisze prezydent, świadczenie to nie będzie ulegało wygaśnięciu. Obecnie przysługują one wyłącznie osobom, które przed 1 stycznia 1999 roku wykonywały pracę w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze. Zapis ten oznaczał, że emerytury były wygasające. Teraz się to zmieni.
Nowelizacja zakłada jeszcze jedną ważną zmianę. Nowe zasady dadzą także większą ochronę związkowców w zakresie prawa pracy. Wyłącza ona również dodatek za szczególne warunki pracy z pensji minimalnej.
Nowelizacja ustawy o emeryturach pomostowych były jednym z postulatów porozumienia rządu z NSZZ Solidarność, które podpisano 7 czerwca. Dokument został podpisany w obecności premiera Mateusza Morawieckiego i prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego.
Czym są emerytury pomostowe?
Emerytura pomostowa przysługuje osobom, które wykonywały prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, w pełnym wymiarze czasu pracy. Prace uznawane za prace w szczególnych warunkach są to np. prace:
- pod ziemią,
- na wodzie i pod wodą,
- w powietrzu w warunkach gorącego i zimnego mikroklimatu,
- bardzo ciężkie prace fizyczne,
- w warunkach podwyższonego ciśnienia atmosferycznego,
- ciężkie prace fizyczne związane z bardzo dużym obciążeniem, np. prace rybaków morskich, prace garbarskie, prace wykonywane w kanałach ściekowych.